Erasmus zamíchá s city studenta

Delší studijní pobyt v zahraničí nemusí přinést jen pozitiva. Naopak. Častým důsledkem bývá krize v partnerských vztazích.

Cestovatel a partner zároveň? Na začátku to možná vypadá jednoduše. Doktorandka Lída (27) z ISS ale přiznává: „Pobyt ve švédském Falunu můj naivní názor na odloučení jako faktor posilující partnerské vztahy dost změnil.“

Jak zamíchá Erasmus s partnerskými vztahy odjíždějících studentů? Jaké vztahy na Erasmu vznikají? Užívají si Erasmáci nevázané sexuální svobody?

Někteří studenti odjíždějí za lákadly ciziny s (tichou) podporou své drahé polovičky. Takový vztah ale čelí hned několika útokům. Kromě vzdálenosti a omezení vzájemné komunikace na Erasmáka (Erasmačku) působí rozvolněné prostředí mezinárodního kampusu a kulturní vlivy různých národností. Není divu, že tyto vlivy mohou být pro vztah fatální. Socioložka Lída smutně vypráví, že ač při odjezdu nepochybovala o tom, že svůj domácí vztah udrží, nakonec se to nepodařilo. Zřejmě kvůli nedostatečnému kontaktu.

I Kačka (21) z IPS vypráví podobný příběh. „S přítelem jsem před odjezdem bydlela a byla jsem zcela přesvědčená, že zkoušku vzdálenosti ustojíme. Když jsem mu ale z Holandska psala, že mě cestování baví a že ještě někam vyjedu, nedokázal to přijmout. Dlouho očekávaná návštěva se pak změnila v dramatický rozchod.“

To, co někteří ztrácí, jiní nalézají. Erasmák, jenž si nepřál být jmenován, si z Německa přivezl Polku. „Vztah začal úplně nádherně a myslím, že se nám to jako málo kterým podařilo dotáhnout dost daleko. Moje milá se přestěhovala z Polska do Prahy. Bydlíme teď společně a jsme dost šťastný.“

Jiná Erasmačka popisuje, že má kluka ze severní Afriky, s kterým v zemi studia zůstala, mají vážnou známost a plánují, kde spolu zůstanou. „Nechtěla bych ho vzít k nám, to by byl chudák, hlavně proto, jak se Češi na tyhle národnosti dívají,“ popisuje zamilovaná studentka.

Zdaleka ne všechny erasmácké vztahy jsou stejně pevné a dlouhodobé. Lída vysvětluje, co její kolegové v zahraničí prožívají. “Pro mnohé studenty byl pobyt v zahraničí prvním odloučením od rodiny a tak pociťovali intenzivní pocit svobody. To se v mnoha případech projevovalo tak, že se chovali jak utržení ze řetězu. Vzpomínám si na Ira, který vykládal, že v Irsku přítelkyni sice má, ale tady ještě ne. Vznikla tu prostě skupina lidí, pro něž bylo hlavním cílem pobytu „enjoy“ ve smyslu „pít, pařit a balit“.

Taky Honza přiznává, že milostné životy ostatních erasmáků byly veselé a jejich morálka dost hrozná.

„Začala jsem tančit salsu a poznala milé a zajímavé „jižany“. Učarovala mi otevřenost, se kterou přistupují k životu. Ta často kontrastuje s vzornou holandskou organizací a upjatostí,“ říká Kačka o svých erasmáckých zkušenostech.

Opačné zkušenosti má politolog Ondřej (21), který strávil rok a půl v Berlíně. „V mém případě přesun na nové místo a s ním spojené zařizování a poznávání nového prostředí na přechodnou dobu (3-4 týdny) vedl k útlumu vlastní sexuality,“ popisuje Ondřej.

Mění se sexuální chování výstupem z letadla/autobusu? Ondřej myslí, že spíš ne, neboť pokud je někdo nakloněn „prázdninovým láskám“, určitě mu jednoroční pobyt v zahraničí skýtá bezva možnosti seznámení. Lída namítá, že odjezd do zahraničí určitě má vliv na změnu sexuálního chování a záleží, jak vyzrálá osobnost se do zahraničí vydává, tedy jak moc je připravená vypořádat se s volností.

Pro všechny vyjíždějící studenty má Hanka radu: „Moc uvážlivě vybírejte, kam opravdu chcete na Erasma jet, aby vás váš nový vztah nepřibil k zemi, jež vlastně vůbec nemáte rádi.“ Takže vzhůru na Erasma. Láska je totiž láska, když Češi chodí s …

3 440 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 3,33 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.