Ekonomie že není společenskou vědou?

Opletalova

V posledních číslech Sociálu probíhala diskuse o případné změně názvu fakulty na takový, jenž by veřejnost lépe informoval o existenci ekonomického oboru na Fakultě sociálních věd. Nejčastějším návrhem bylo prostě jen přidat do názvu slovo „ekonomie“, čímž by vznikla Fakulta ekonomie a sociálních věd. Reklamní tah by to byl dobrý, o tom není sporu, avšak z pohledu smysluplnosti takového vyčlenění lze mít závažné námitky.

Ekonomie totiž byla odjakživa považována za společenskou vědní disciplínu. Této skutečnosti si je vědom i pan děkan Víšek, který se však s touto nesnází vypořádal jednoduše: ekonomie sice bývala společenskou vědou, ale dnes už její vývoj pokročil natolik, že je potřeba dívat se na ni spíše jako na aplikovanou matematiku. To ji do velké míry vyčleňuje z oblasti měkkých sociálních věd, kde dříve pokorně setrvávala ve společnosti sociologie, psychologie a dalších, a přesouvá (skoro by se chtělo radostně zakřičet „konečně!“) do oblasti tvrdých věd, kde se postulují hypotézy a následně probíhá jejich empirická falsifikace. Je-li proces falsifikace úspěšný, odmítne se hypotéza jako nepravdivá a je potřeba zformulovat novou.

Pozn. red.: Čtěte názor děkana FSV J. Á. Víška v Sociálu 5/2008, který mimo jiné říká: Dnešní ekonomie se více podobá medicíně než politologii či sociologii (byť dvě posledně jmenované disciplíny jsou ve světě zmatematizovány více, než si představujeme). Proto se domnívám, že nadešel čas k rozšíření názvu fakulty o slovo „ekonomie“.

Není naším záměrem rozdmýchávat na tomto místě letité spory probíhající v rámci ekonomické akademické obce o tom, zda je tento vývoj žádoucí. Problém s vyčleněním ekonomie z oblasti společenských věd, jehož si správně povšiml i Martin Polívka z IMS, totiž tkví v něčem jiném: zaměňuje se předmět vědy s její metodou. Co je předmětem ekonomie? Nejčastěji je ekonomie definována jako věda, která zkoumá využití a alokaci vzácných zdrojů mezi jejich alternativními využitími. Nepochybujeme o tom, že by s touto definicí souhlasili i ti, kteří se zabývají jen formalizovanými modely a při většině ekonomického bádání využívají nejrůznější ekonometrické metody. Konečným cílem každého ekonomického výzkumu je totiž zjistit, co se stane, použije-li jedinec nebo skupina jedinců vzácné zdroje na pořízení statku X místo statku Y.

Ekonomové by přejmenováním FSV svoji vlastní vědu umístili do vzduchoprázdna: nebyla by vědou ani společenskou, ani přírodní. A čím by tedy byla?

Ekonomie je tedy vědou společenskou proto, že předmětem jejího zkoumání jsou lidští jedinci a prostřednictvím jejich interakcí i společnost. Nic na tom nemění volba metod, jež k tomu využijeme. Přejmenovávat se na Fakultu ekonomie a sociálních věd by tudíž mělo asi stejně smyslu, jako kdyby se pekař přejmenoval na obchod s chlebem a pečivem. Chléb zkrátka je pečivo, i když je vyráběn jinou metodou než rohlíky, croissanty, dalamánky či kornspitzy.

Název „Fakulta ekonomie a sociálních věd“ nutně implikuje, že ekonomie není společenská věda. Jsme přesvědčeni, že připuštění této logické chyby by bylo závažné právě proto, že se jedná o název fakulty, tedy instituce, jejímž primárním cílem je vzdělávat. Ekonomové by tím svoji vlastní vědu umístili do vzduchoprázdna: nebyla by vědou ani společenskou, ani přírodní. A čím by tedy byla?

Autoři: Pavel Ryska, Jiří Schwarz jr. (oba IES)
Pavel_ryska[]volny.cz, schwarzjr[]libinst.cz

3 156 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (3 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,67 z max. 5)
Loading...

Související články:

7 komentářů: “Ekonomie že není společenskou vědou?”

 1. b-real napsal:

  Autori maji pravdu v tom, ze ekonomie je socialni vedou. Bohuzel to ale neni prilis zname mezi verejnosti a pro zviditelneni IES, by se zmena nazvu hodila…

 2. Martin B napsal:

  přesně tak. a dodávám: snaha o změnu názvu fakulty je motivována tím, že o ekonomii na FSV se ve společnosti moc neví. Což je čistě a jedině problém marketingu. A ten je třeba systematicky řešit. Na fakultní i univerzitní úrovni. Nakonec dojdeme k pointě, že chyba je ve vedení jak fakulty a univerzity. A jak tedy zajistit řádné řízení vysoké školy? Jednu z cest naznačuje tzv. Bílá kniha terciárního vzdělávání… (viz http://www.ukacko.cz)

 3. amálka napsal:

  Zni to blbe, ale jako ekonom (pozn. studujici ekonomii .-D) nechci zmenu nazvu. Jeden z duvodu studovat eko tady na fsv prave byl, (krom matiky :-)) Studovat Ekonomii na fakulte SOCIALNICH ved. Pestrost, kterou to dava je k nezaplaceni, ale soucasne i smer jak Ekonomii /jako socialni vedu/ uchopit a zkoumat, prestoze souhlasim, ze by se v matice nemelo polevit. 🙂 jeste nemam zaruceno ze projdu do dalsiho rocniku. presto se mi libi ona lahodna kombinace matiky a socek.. :-)) byla by to proste skoda a samotne mi to prijde tak torchu na hlavu vyclenovat ekonomii z nazvu.
  jinak si myslim ze v PR a marketingu je zakopany pes.. tam to zacina a konce. jen se koukneme na vsechny grafy co jsou kolem, je to s nama blede.. a tyka se to cely fakulty..

 4. b-real napsal:

  Tak ja se te jako student 4teho rocniku zeptam…kolikrat jeste zajdes do budovy v Jinonicich? Nebo kolikrat u nas potkas kolegu z Jinonic…jak jde na prednasku? Uvedomme si, ze instituty jsou sobestacne (at je to dobre nebo spatne). Navic na VSE je propojeni treba s politologii silnejsi nez u nas (na ukor ekonomie:-D

 5. ladis1984 napsal:

  Taktez jako student 4. rocniku se musim priklonit k autorum – ekonomie je spolecenska veda a nazev fakulty by se menit nemel (to vychazim z ciste logickeho postupu, pokud postupuju nejak subjektivne, tak mi to je uplne jedno). Pokud jde o to, aby se k nam hlasilo vice lidi, tak to neni v nazvu fakulty. Pokud maturant pri vyberu VS ekonomickych zamereni neni schopen najit IES, tak u nas nema co delat (napr. na vysokeskoly.cz to pri hledani ekonomie v Praze vyhodi IES jako prvni v poradi)

 6. amálka napsal:

  to b-real: to asi bylo na me, vid? .. :)) uprimne receno, jinonice je moje nejoblibenejsi misto, takze tam chodim kazdy tyden a travim tam podstatnou cast uterka.. libi se mi ta studentska atmosfera a predavani si informaci. to ze v opletalce nikoho nepotkavam bude mozna tim, ze neznam nikoho kdo by tam chodil na prednasky.. pokud tam ostatni obory vubec nejaky maji, asi jo.. ale nejak se s nima mijim.. :-)))
  kazdopadne s tebou souhlasim, ze ta propojenost tu malinko chybi…

 7. Malkin napsal:

  Myslím, že zakopaný pes není ani tak v marketingu, jako v matfyzácké matice, která se na IES vyučuje. Vůbec to není tak že by se o IES málo vědělo ( nebo alespon všichni kteří se zajímají o ní ví ), ale když si každý přečte na x diskusích zprávi o „matfyzáckých polibcích smrti“ ( že ze 150 téměř 100 lidí skončí na matice ) tak ho to velmi odradí. Navíc co jsem tak pobral, tak na IES se ani neuvažuje o studentech, kteří by nebyly z gymnázií. Na jednu stranu je pravda že matematiku která se zde učí by nekdo z jiné školy asi těžko zvládnul, ale není žádné tajemství že o ekonomky se z gymplů zajímají VĚTŠINOU jedinci, kteří zrovna nijak neexcelují, nechce se jim učit a berou ekonomku jako nejakou ulejvárnu, kde je vezmou v pohodě. Bohužel tomuto trendu nahrává i spousta „vysokých škol“ stylu Karviná, Bána, UTB nebo UJEP..ty uvozovky byly uděleny záměrně, protože škola kde je stačí na přijetí percentil OSP scio 55 v nejzažším případě moc úroven nemá…
  No závěr by vyzněl asi tak že malý zájem o IES není marketingem, nýbrž tím, jaký je kladen důraz na matiku, a jak je to všude prezentováno. Na jednu stranu si tím IES drží velkou úroveň ( podle mého názoru nejlepší ekonomka v čr ), ale na druhou stranu..špatný matematik může být klidně geniální ekonom a je jasné, že na IES si nějaký špatný matematik asi těžko troufne..