Druhý absolventský výlet IMS aneb Děsná pohoda v období krize

Až do loňského roku patřil přelom října a listopadu Výjezdním zasedáním (VZ) studentů IMS. Loňské podzimní VZ však kvůli obrovskému množství účastníků úplně ztratilo podobu společné zábavy napříč ročníky. Z iniciativy starších studentů tak letos na jaře vznikl komornější Absolventský výlet (AV). V minulých dnech se současní i budoucí absolventi IMS vydali na AV již podruhé. Organizátoři slíbili, že „rozjedou děsnou pohodu“.

Protože se tentokrát Absolventský výlet konal od 25. do 28. října, tedy v době svátku vzniku samostatného státu, probíhal celý v prvorepublikovém duchu. Tomu odpovídaly i kostýmy, v nichž značná část účastníků dorazila ve čtvrtek na pražské Hlavní nádraží. Někteří teritorialisté skutečně vypadali jako vystřižení z filmů s Vlastou Burianem, jiní spíš jako z pohádky o hloupém Honzovi.

Cílem cesty byla obec Doubice ve Šluknovském výběžku. Osazenstvo vlaku na daleký sever bylo naprosto konsternováno, když se mezi jejich sedadly prodíral stařičký Tomáš Garrigue Masaryk. Toho ztvárnil státní úředník Ondřej Vosátka s portrétem TGM před obličejem.

Na nádraží v obci Rybniště na rozjařené studenty a absolventy IMS čekala studená sprcha v podobě řevu zupáků vynucujících si bezmeznou poslušnost a seřazení do dvojstupu. Po počátečním šoku vyšlo najevo, že v uniformách generálů československé armády nebohé studenty buzerují Tomáš Nigrin a Martin Palán, což některým ze zúčastněných připomnělo semináře vedené těmito dvěma doktorandy.

Poté, co byli odpovědnou osobou vykázáni z nádraží, napochodovali teritoriální branci na ulici, kam pro ně přijel obrněný transportér. Ten se stal nejen atrakcí pro autochtonní obyvatelstvo, ale i opravdovým dopravním prostředkem. Strastiplná cesta 25 teritorialistů transportérem určeným pro 15 osob skončila v Doubici ubytováním a průzkumem tamního pohostinského zařízení.

Další den začal krájením a strouháním marmelády. Po této nepříliš vydařené snídani se účastníci AV vydali na krátkou pěší túru, na níž je osvěžovalo všudypřítomné mrholení. Ani to však nestačilo dvěma nejotužilejším, kteří se proto za všeobecného veselí zcela nazí vykoupali v potoce. Trasa výletu vedoucí národním parkem České Švýcarsko byla fyzicky náročná, a proto přišla vhod jediná hospoda nacházející se při cestě. Po hodině strávené v restauraci byli teritorialisté vyprovozeni se slovy „už jste mě vyžrali.“

Zatímco výletníci po návratu rozmrzali, AV se rozrostl o nově příchozí. Večer se pak odehrál zcela ve stylu 30. let. Organizátoři oznámili krach na newyorské burze a nastala hospodářská krize. Všichni se tedy uskromnili. K večeři muselo stačit pár zrnek čočky a kousek párku. Cena piva stoupla na 1500,- Kč. Až v pozdějších hodinách krize odezněla a hladovějící lid se doslova vrhal na dorazivší nové zásoby čočky. Sobotní výlet vedl na Pravčickou bránu – nejznámější turistický cíl v oblasti. Kvůli nepřízni počasí ale bylo nutné trasu zkrátit a podstatná část odpoledne se tak odehrávala v občerstvovacích zařízeních podél cesty.

Součástí programu byla samozřejmě i vědecká konference. Ta se tentokrát protáhla až do druhé hodiny ranní. Jejími čestnými hosty byli i dva pedagogové z IMS. PhDr. Jiří Rak se na ní dokonce dostavil v obrněném transportéru, čemuž přihlížela nastoupená jednotka všech účastníků výletu. PhDr. Vít Fojtek, Ph.D. se na konferenci svým nezaměnitelným altem pokoušel zazpívat, což přivádělo jeho početné fanynky do stavu naprosté extáze.

Poslední den vyrazilo nejtvrdší jádro výletníků ještě na prohlídku přístavního města Děčína. Ti méně otrlí nedělní program vynechali a odjeli domů po vlastní ose.

Vzhledem k zatím krátké tradici AV je na jeho hodnocení a srovnání třeba nějaký čas počkat. Faktem ale je, že nedávno skončený 2. AV ve stylu první republiky se stal skutečně důstojnou a originální oslavou dne vzniku samostatného Československa.

2 112 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.