Dočká se fakulta vyhlašování „zlatých kurzů“?

palec-nahoru1Na konci každého semestru mají studenti FSV šanci v rámci dotazníku hodnocení kurzu vyjádřit svůj názor na kvalitu vyučovaných kurzů i kvalitu pedagogického vystoupení vyučujícího. Tento akademický rok ale došlo pod novým vedením fakulty ke změně jeho formátu. Hodnocení kurzů by se tak mohlo stát důležitějším nástrojem, než tomu bylo doposud.

Výsledky až pod nos

„Hlavní důvod změny je nespokojenost s předchozím hodnocením a jeho prezentací,“ říká Petr Soukup, proděkan pro studijní záležitosti. Jako nespornou výhodu zavedení nového formátu dotazníku vidí především rychlejší zpětnou vazbu – výsledky by měly být k dispozici vždy v polovině února, resp. na konci června – a tím i předpokládaný vyšší zájem pedagogů o hodnocení. Ti dostanou výsledky doslova naservírované na zlatém podnose. „Kromě webové prezentace budou pedagogům posílány emaily s odkazy na hodnocení jejich kurzů. Systém umožňuje i zobrazování po katedrách, což je důležité pro vedoucí pracovníky kateder a institutů,“ zdůrazňuje Soukup.

Praxe pro sociology

Metodologie výzkumů veřejného mínění a podobných jsou denním chlebem určité části studentů a studentek sociologie, a tak se budou v rámci výzkumné praxe podílet i na dalších úpravách dotazníku. Některé otázky jeho nové podoby pocházejí kvůli porovnatelnosti z dotazníků používaných v minulých třech semestrech, Soukup ale nevylučuje jejich další změny.
palec-dolu1

Drtivý dopad nebo „Oscar“?

Co se ale bude dít s výsledky po jejich uveřejnění? Špičky fakulty doufají v jejich podrobnější analýzu na úrovni vedení institutů či kateder. Ta by mohla probíhat třeba v podobě monitoringu dlouhodobě špatně hodnocených kurzů. Vedení kateder by pak hledalo s příslušnými pedagogy řešení vzniklé situace.
Jak se dá takové řešení v praxi zrealizovat, ukázalo již v zimním semestru například vedení Institutu sociologických studií (ISS) ve spolupráci se studentskou samosprávou (SISS). Studenti dostali za úkol zjistit hlavní příčiny negativního ohlasu tří nejhůře tří nejhůře hodnocených kurzů u svých spolužáků. Spolu s podrobnějšími návrhy možného zlepšení je pak předali vedení jako podklad pro další debatu s vyučujícími. Jakou váhu má ale hlas studentů, se ukáže až v příštím semestru.
V debatě je také vyhlašování „zlatých kurzů“, tedy kurzů, které získají od studentů nejlepší známky. To by mohlo probíhat například při příležitosti fakultního plesu.

Nepřehledný přehled

Mezi studenty se však prezentace výsledků hodnocení kurzů setkává také s negativními reakcemi pro nepřehledné zpracování. „Ocenila bych například tabulku, ve které by byly kurzy srovnané podle průměrného hodnocení. Podrobné hodnocení každého kurzu zvlášť je fajn, ale jejich porovnání trochu komplikuje, když si je musím otevírat zvlášť.“ Navrhuje další zlepšení studentka Jana z politologie.

Výsledky hodnocení kurzů

Které kurzy zimního semestru doporučují svým kolegům sami studenti? Kupte si v novém akademickém roce Sociál a dozvíte se to!

Kateřina Kňapová

2 000 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (2 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.