Diskusní fórum FSV – nevyužitá platforma pro řešení problémuu?

fórum FSV

Máte připomínky ke své fakultě? Nelíbí se vám způsob výuky, koncepce studia, funkčnost Tajemníka? Možností, jak vyjádřit svůj názor je mnoho. Velmi oblíbený způsob je dát najevo své pohoršení v družném hovoru se spolužáky či v rozhořčené diskusi před přednáškovým sálem. Další metoda je rozepsat svůj názoru do článku některého z fakultních periodik. Jiná alternativa se studentům i přednášejícím otevřela na začátku tohoto kalendářního roku, kdy bylo spuštěno diskusní fórum fakulty.

Pro tento rok je jednou z aktualizací dlouhodobého záměru otevřít „diskuzi o racionalizaci vnitřního řízení fakulty a fakultní komunikace, s cílem zkvalitnění řídicí, výzkumné i pedagogické činnosti“. Řešitel této aktualizace, proděkan pro rozvoj Tomáš Cahlík, měl tedy za úkol najít platformu pro diskuzi o většině obecných problémů, které ztrpčují fakultní život studentů i přednášejících.

S technickou pomocí pracovníků Centra informatiky a výpočetní techniky bylo na začátku roku 2007 spuštěno diskusní fórum. Odkaz na něj je v rozcestníku stránek fakulty. Pro vstup je nutné se zaregistrovat, což je umožněné všem, nejen studentům a přednášejícím. Toho využívají uchazeči o studium, kteří se v něm snaží získat informace o škole či přijímacím řízení.

Fórum běží již devět měsíců

Fórum má čtyři tématické bloky. Hlavní z nich obsahuje připomínky k fakultním problémům, druhý nabízí všechna ostatní témata. Význam archivu není třeba vysvětlovat. Poslední blok je nejaktuálnější, věnuje se volbám do Akademického senátu a poskytuje kandidátům možnost styku se svými potencionálními voliči. Nejzajímavější na něm ovšem je, že neobsahuje žádný příspěvek. Tím vystihuje míru využití celé této platformy.

Mezi prvními se zaregistorval děkan fakulty

Sám Cahlík uvádí: „Fórum záměr nesplnilo.“ Po devíti měsících fungování je ve fóru možno nalézt 26 témat s 208 příspěvky. Registrovaných uživatelů je méně než 10 % studentů fakulty, nehledě na to, že v počtu 294 uživatelů jsou i potencionální uchazeči o studium. Diskutujících, kteří přispěli více jak desetkrát, není ani deset a většina z nich se angažuje v samosprávách či fakultních médiích.

„Nebyl by problém na existenci fóra více upozorňovat,“ vysvětluje Cahlík, „ovšem není to můj zájem, dokud nebude otevřeno více zajímavých témat.“ A je na studentech, aby tato témata otevírali. Mezi uživateli totiž nenajdeme pouze studenty, ale i členy Akademického senátu, vedoucí institutů a děkana fakulty. Upozornění na nedostatky v chodu školy a nápady na její zlepšení by se tedy mohly dostat k odpovědným osobám bez složité cesty přes senát a jiné orgány, které více či méně postrádají pružnost a bezprostřednost celofakultní internetové diskuze.“

V budoucnu by měl být vstup do fóra umožněn přes intranet, čímž by odpadla nutnost registrace pro členy fakulty. Uvidíme, zda toto zjednodušení povede k většímu využití oficiální diskusní platformy fakulty.

21 846 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.