Desatero k ústním přijímačkám

„Jdu k ústním!” Co si vzít sebou? Kromě seznamu přečtené literatury a svačiny nezapomeňte doma i tento manuálek, jež nabízí pomoc v přijímačkovém maratonu.

1. Formalitky

Jako s každou vážnější událostí se obecně hodí k ústním přijímačkám přijít včas a vhodně oblečen. Nepodceňujte tyto zdánlivé formality, neboť i akademici v komisi jsou lidé a rádi se podívají na dobře vypadající osobnost. Formálním oblečením navíc dáte najevo, že si uvědomujete vážnost přijímacího řízení. I když na vás asi dojde řada až později, buďte na místě včas. I kdyby to mělo znamenat, že musíte přespat v pražském hotelu. Co se týče spánku samotného, rozhodně není nejvhodnější odkráčet k pohovoru po pětihodinnovém spánku, poté co jste memorovali instituce EU.

2. Jak se chovat?

Buďte přirození, asertivní a milí. Mluvte srozumitelně, zkoušejícímu se dívejte do očí. Buďte zdravě sebevědomí, písemným kolem jste přeci už úspěšně prošli. Uvědomte si, kde máte své mezery. Nikdo není dokonalý. Um spočívá v tom, že je dokážete zamaskovat. Jestliže vás přepadne tréma, klidně se k ní přiznejte – dáte najevo, že jste schopní s nadhledem zvládat krizové situace.

3. Spolutrpitelé

Organizace pohovoru zřejmě způsobí, že čekat na chodbách budete se svými přijímačkovými rivaly. Nenechte se zastrašit třístránkovými seznamy přečtené literatury, moudrými proslovy o současné politice nebo odměřenými pohledy. Pokud se v místnosti vyskytuje příliš ambiciózní jedinec, nenechte se vyvést z rovnováhy a běžte si krátit volnou chvíli jinam. Na druhou stranu ti, kteří od komise vycházejí, vám mohou poskytnout cenné rady o tom, kam směřují otázky komise a co si případně ve zbývajícím čase srovnat v hlavě.

4. Co mám číst?

Kde tedy chytit příležitost za pačesy? Pokud jste navštěvovali přípravné kurzy v oboru, neváhejte pečlivě pročíst poznámky. Pokud vám v kurzu doporučili seznam literatury, není na škodu knihy alespoň zběžně prolistovat a seznámit se s obsahem. Není nutné přelouskat vše. Rozhodně ale do seznamu nezařazujte knihy, které jste ani neviděli. Z ostatních publikací se více orientujte na všeobecné přehledy, encyklopedie a příručky, které vám dají obecný přehled, než na specifické monografie, které si bez hlubšího nadhledu nedokážete zařadit. Samozřejmostí je četba denního tisku a jiných periodik, což se však do seznamu nepíše.

5. Jak napsat seznam literatury?

Optimální seznam přečtené literatury má 10-20 titulů. Nestyďte se v seznamu uvést absolvované konference a přednášky, které se vztahují k oboru. Komise málokdy čte celý seznam, takže máte největší šanci, že se zeptá na první knihy ze seznamu, přizpůsobte tomu řazení knih. Nečíslujte jednotlivé položky, příliš nápadně vynikne počet přečtených knih. Vizuální úpravu v počítači neodflákněte, je to vaše první vizitka.

6. Stačí knihy jen přečíst?

Bohužel, nestačí. Četbou musíte dosáhnout toho, že víte, co chtěl autor knihy říct a že dokážete vysvětlit stěžejní problémy. Porozumění a zapamatování knih lze dosáhnout několika způsoby: poznámky během četby, několikanásobné čtení, shrnutí na závěr, atd. Záleží jen na vás, který způsob bude pro vás nejefektivnější. Před zkouškou je dobré si tato shrnutí osvěžit a zaměřit se na hlavní témata, která autor v knize rozebírá.

7. Jak získat body navíc?

Pokud jste na střední škole tvořili seminární práce či jinou – s oborem související – tvorbu (například novinové články), neváhejte ji zařadit do seznamu a přinést s sebou. Můžete tak diskusi svést k tématu, ve kterém se dobře vyznáte. Když se vám podaří zkoušejícímu položit inspirativní otázku a on spustí svůj monolog, máte vyhráno.

8. Jak odpovídat?

U pohovoru zřejmě nebudete mít dlouhý čas na přípravu odpovědí. Snažte se uvolnit a brát věc s nadhledem. Jenom tak vydolujete z mozku i ty nejzasutější vědomosti. Pokud si nejste příliš jisti, problém nepitvejte a radši rychle (a nenápadně) přejděte k jinému tématu, ve kterém se vyznáte. Pokud však něco nevíte – a nelze z toho vyklouznout – nebojte se přiznat – upřímné doznání je polehčující okolnost.

9. Co rozhodně neříkat?

Nepůsobí příliš profesionálně se svěřovat s tím, na které další univerzity jste si dali přihlášky. Naopak buďte připraveni obhájit, proč se hlásíte právě na FSV UK. Vyhněte se používání emocionálních argumentů typu: „Je to můj sen od prváku na gymplu.” Rozhodně si nestěžujte, že jste před pohovorem museli čekat tři hodiny v horku na chodbě nebo že jste strávili čtyři hodiny cestou na zkoušku. Komise vás nepolituje a navíc nic nezískáte.

10. Jak to celé brát?

Sportovně. Přijímačky jsou důležitá událost v životě maturanta, nicméně svět se nezboří, když to letos nevyjde. Buďte v pohodě a nedovolte, aby vás ústní pohovor před komisí vystresoval. Koneckonců mozkové buňky budete během studia ještě potřebovat.

3 054 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.