Děkanova vize není tak revoluční, jak se zdá

Bylo by krásné, kdyby bylo studentům jednotlivých oborů na FSV dopřáno pohledu skrz optiku jiných disciplin, jimž se přímo věnují. Bylo by krásné, kdyby se budoucí teritoriální specialisté dozvídali více o sociologii, politologové více o ekonomii, ekonomové více o médiích… Bylo by to krásné, ba co více, bylo by to velmi potřebné.

Současné studijní obory už jakýsi náznak prostupnosti obsahují. Prostřednictvím všemožných Úvodů do studia ekonomie, sociologie a politologie by teoreticky studentům mělo být onoho „širšího záběru“ dopřáno již nyní. Tyto předměty však dlouhodobě patří mezi nejproblematičtější – nedávno bylo rozhodnuto o výměně vyučujícího Úvodu do ekonomie, na Úvod do politologie si taktéž řada studentů stěžuje, Úvod do sociologie je především koncertem osobnosti přednášejícího.

Pak existuje ještě další kategorie Úvodů, které každý institut vytvořil jen pro své studenty. To je případ např. vynikajícího základního kurzu geografie na IMS nebo mediální průpravy vyučované na IKSŽ. Navíc v nabídce přednášek najdeme několik kurzů základů práva, jejichž obsah se určitě alespoň částečně překrývá.

Naše fakulta příbuzností svých oborů vzdáleně připomíná Vysokou školu ekonomickou. Všichni její studenti musí projít společnými čtrnácti předměty, což jim umožní seznámit se do jisté míry s většinou toho, co různé části školy nabízí. Tento model výrazně ulehčuje volbu dalších předmětů případně celého zaměření v průběhu studia. A přestože se jedná o jen exkurzy, nemalou část z nich doplňují semináře. Rovněž jen málo ze sedmi souborných zkoušek z těchto předmětů lze považují za „dávačku.“

Vzdělaný člověk však musí kromě svého oboru znát i širší souvislosti. Možná by neuškodilo nechat se inspirovat právě tolik opovrhovanou konkurencí. Významnou roli přitom hraje skutečnost, že kvůli společnému základu nemusí vznikat mnoho nových předmětů, postačí se jen dohodnout a pospojovat existující dílky do skládanky. Prospěch z toho budou mít všichni.

326 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.