Co si myslíte o petici Zrušme komunisty?


Dana Šilhavá, 1. ISS
Nepodepsala a ani ji nepodepíšu. Chápu, proč ta iniciativa vznikla, sama s komunisty nesympatizuju. Ale jsem ráda, že KSČM nebyla zakázána už před těmi patnácti lety. Když chceme demokracii, nebudeme přece používat dřívější metody a zakazovat politické názory, které nám nevyhovují. Samozřejmě v roce 89 nikdo nemohl očekávat, že dnes budou mít komunisti takový vliv. Ostatní strany by se teď hlavně měly snažit být pro voliče přitažlivější.

prof. Miloslav Petrusek, ISS
Zrušit bez náhrady. Neargumentuju právnicky, mám s touto stranou zkušenosti lidské, rodinné, ale i ideologické a její teorii i praxi znám poměrně slušně. Odmítaní a odkládání jejího zákazu argumentem, že její potencionální voliči „si najdou jinou platformu“ je absurdní svým logickým sporem: přece o to jde, aby si našli právě jinou platformu, která se nemůže vymykat z principu právního řádu. Sociologicky vidím problém v tom, že nežijeme a nebudeme žít v idylických časech, sociální nerovnost se bude zvyšovat a sociální napětí poroste. V této situaci je existence státem legalizované komunistické strany nebezpečným vnitřním ohrožením. A potom – v politice ještě více než v lásce platí, že „sejde z očí, sejde z mysli“. Kdyby zde patnáct let stále nestrašili, kdo by si na ně vzpomenul? Jen v posmutnělých anekdotách pamětníků a v nostalgických nářcích odcházející generace. Hlavně jim budiž přán klidný a nekomunistický odchod. PS: S marxismem je to trochu jinak, ale to je jiné téma na jinou anketu.

Věra Voňavková, 5. IPS
Petici jsem podepsala. Myslím, že komunisti tu už dávno neměli být. Měli jsme je zrušit už v devadesátém a já lituju, že se tak nestalo. Dneska už to půjde hrozně těžko. Teď bychom hlavně měli zrušit ty, co jsou bez začervenání ochotni s komunisty spolupracovat – mám teď na mysli socialisty. Voliči by je měli přestat respektovat, nedávat hlasy někomu, kdo je podporován stranou s takovou minulostí jako jsou právě komunisti.

Doc. Jiří Rak, IMS
Petice se ke mně nedostala. Ani jsem se nesnažil ji nějak vyhledat. Nevím, jestli bych ji podepsal. Fungují – li komunisti 15 let jako parlamentní strana, je na její zrušení pozdě. Začátkem devadesátých let bych takovou petici ale určitě podepsal. To by z politického slovníku prostě zmizelo slovo komunistický. Takhle akorát komunisti přejdou do ilegality a co je ilegální, to lidi přitahuje. Zakázané ovoce prostě chutná obzvlášť. Naše země hlavně potřebuje levicovou demokratickou alternativu. A navíc nevím, jak by se to provedlo v praxi, ta strana je přece v parlamentu!

Petr Pojman, 1. IMS
Petici jsem podepsal. Myslím, že komunistický režim byl tragickou deformací společnosti. Historie je často nelogická, ale domnívám se, že jeden jev je možné v dějinách sledovat často a opakovaně. Vládne-li v zemi režim, ve kterém jsou lidé nuceni ke způsobu života, který neodpovídá jejich skutečným touhám a potřebám, kdy zákony a nařízení, pramení z ideologie a dogmat, pak je stát postižený touto deformací, již ze své podstaty nestabilní, neboť dějiny jsou postupným chápáním deformací, svůj smysl dějiny naplňují jejich odstraňování. Každý režim založený na deformaci, je proto vždy v dlouhodobé strategické perspektivě odsouzen k porážce.

Zuzana Ringlerová, 2. IPS
Myslím, že petice svůj smysl má. Pořád je tu ale skupina lidí, která KSČM volit bude, pořád bude hledat nějakou extremistickou alternativu. Podle mého by bylo účinnější přesvědčovat a vzdělávat lidi, že by měli komunisty bojkotovat, spíš je nevolit, než zrušit. Protože lidi pořád vzpomínají na staré dobré časy, ale většinou je to jen sentiment. Petici jsem nepodepsala a ani ji podepsat nehodlám.

Doc. Jiří Vykoukal, IMS
Nepodepsal jsem tuto petici a ani ji nepodepíšu. S návrhem nesouhlasím a to je postoj většiny lidí na IMS. Myslím si, že tato akce nemá smysl, protože 1) Mění základní pravidla hry během hry (navíc za situace, kdy dotyčná strana disponuje nemalým voličským potenciálem). 2) Neřeší základní problém – podle mého čistě osobního mínění je síla KSČM funkcí neschopnosti ostatních stran provozovat slušnou politiku.

Anna VOŇAVKOVÁ

243 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

2 komentáře: “Co si myslíte o petici Zrušme komunisty?”

  1. Jan napsal:

    Klidně bych jí podepsal a je to i moje občanská povinost, protože i když současné strany dělají takový zmatek, tak se nesmíme nechat zmanipulovat a přejít k tomuhle ubohému kroku a dostat k moci tohleto rudé sviňstvo, co by obnovilo vztahy s velmocemi jako je Čína a víc by se přátelilo s Ruskem. Představitelé ksč měli být postaveni před tribunál a souzeni za zločiny proti národu, které spáchali jako kdysi nacisté v Norimberku.

  2. Šimon Čáp napsal:

    Petici jsem podepsal. Stále hodně lidí ale tvrdí, že když chceme žít v demokracii, nemůžeme zakazovat cizí názory. Demokracie ale znamená také to, že nesmíme její hodnoty nabízet těm, kteří je neuznávají.