Co dál s politickou filozofií?

Jedinečnost programu IPS byla dána jeho komplexním pojetím toho, co politologie je. Studentům se otevírala cesta k bohatství metod, pohledů a možností specializace, který nemá v českém prostředí obdobu. Vznik katedry politické filosofie by byl logickým následkem tohoto stavu. Zda důvodem ztroskotání projektu byly „technické nedostatky“ (jak tvrdí ředitel) nebo lhostejnost či odpor ze strany vedení IPS a fakulty (jak uvádí „filosofové“), nehodlám teď řešit. Z pohledu studenta nejsou ani jedno ani druhé dostatečné důvody pro současný stav studené války.

Nejsou to také důvody pro změnu statu quo a plíživou marginalizaci politické filosofie na IPS. Studenti, kteří v únoru podávali přihlášky „do magistra“, v říjnu zjistili, že se hlásili na docela jinou školu, než mají nakonec studovat. Už bez možnosti pokračovat ve studiu PF. Od vedení nezaznělo žádné vysvětlení – asi se počítalo s tím, že studenti jako za starých času drží hubu a krok. Dopadnou takto příště i bakaláři?

Případný odchod „filosofů“ neuškodí jím samým: pozici Havlíčka či Kučery v českých humanitních vědách to neotřese. Naopak prodělá na tom Institut, a především jeho současní a budoucí studenti a studentky. Nebudu zde řešit, zda je možné se vážně zabývat jakoukoliv společenskou vědou bez základů filosofie.

Politická filosofie však není pouze – dr. Havlíček promine – čtení Platóna v originále. Tento názor na IPS přetrvává a vzájemnou diskuzi neusnadňuje. Lze si však představit veřejně či akademicky činného absolventa IPS, který se během studia nesetkal s takovými tématy jako lidská práva nebo multikulturalismus? Absolventa, který nedokáže definovat pojmy jako je demokracie, marxismus či nacionalismus? Protože i toto v sobě politická filosofie zahrnuje.

Je pochopitelné, že během pár týdnů nelze projekt samostatné katedry reaktiovovat. Je třeba si však ujasnit: ředitel Institutu není přece advocatus diaboli, kterého úkolem je prokázat, že určitý projekt nemá šanci. Naopak by mělo být v jeho zájmu se osobně zasazovat o rozvoj a co nejšírší nabídku IPS. A vstřícnost a snaha o dialog je potřeba i z druhé strany.

„Filosofové“ mají obrovské zásluhy pro vznik IPS a oprávněně se cití současným vývojem zklamání – měli by je ale překonat. Všechno nikoli v zájmů několika konkrétních pracovníků Institutu, ale – jak by řekl tatíček Masaryk – v zájmů studentů, celého IPS a české politolgie vůbec…

Maciej Ruczaj (IPS)

874 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.