Career Days: Porušit pravidla se někdy vyplatí

Never apologise. To je základní pravidlo při předvádění svých prezentací.“ Je po páté hodině odpolední a Josef Havelka, ředitel marketingu České spořitelny, právě zaujímá místo před projektorem v malé konferenční místnosti pražského hotelu Corinthia. Ve své hodinové prezentaci s názvem Innovate or Die osvětlí skupině slušně oblečených mladých lidí základní principy současného firemního marketingu. Zavtipkuje o věcech, „které bychom do Spořky neřekli“, prozradí, že vynález brýlí Google Glass byl podložen JARVISem z Iron Mana, a přitom nezapomene čas od času prohodit neformální „okay?“. Než se však tak stane, omluví se za to, že povede většinu prezentace v angličtině. „Takže jak chápete, i ‚break the rules‘ se může ukázat jako slušná taktika.“

Řeč je samozřejmě o Career Days, každoročně pořádaném dvoudenním veletrhu pracovních příležitostí, na němž se především studenti vyšších ročníků ekonomických oborů mohou dozvědět více informací o svých potenciálních zaměstnavatelích, nabýt důležitých kontaktů v odvětví a tak vůbec se ujistit, zda je práce v daném oboru pro ně to pravé.

Na Career Days jezdím třetím rokem, takže už jsem navštívila dost firem,“ říká studentka Slezské univerzity Martina. „Třeba KPMG (celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství, pozn. red.)mi pomohlo rozhodnout se, co bych chtěla v budoucnu dělat, a tím je audit.“

Zájemci si mohli procvičit své soft skills (jak nabízí slovník cizích slov tzv. měkké dovednosti – kooperativnost, komunikativnost, empatii, sebekritičnost, asertivitu, schopnost vést tým), setkat se s HR manažery velkých firem tuzemského trhu nebo zajít na konference s významnými osobnostmi. V tomto roce byli hosty např. Petr Ludwig, autor bestselleru Konec prokrastinace, či již jmenovaný Josef Havelka. Kromě toho si účastníci mohli nechat u stánku Kooperativy poradit, jak vylepšit své CV, nalíčit se u Avonu, u UNIJOBS se opět pro potřebu svého CV profesionálně vyfotografovat nebo si alespoň u Starbucks dopřát šálek kávy zdarma.

Jsem si jistá, že existuje pravidlo, které říká: za žádných okolností se nepouštěj při psaní článku do nesmyslných přirovnání. Jak už ale víme, porušování pravidel není vždy na škodu, a proto mi nedělá problémy napsat následující: Career Days vám práci nenajdou, ale dodají vám dostatek indicií, abyste si ji našli sami. Že se cítíte ještě zmatenější než předtím? Hned vysvětlím.

Určitě si většina z vás vzpomene na francouzskou soutěžní show Pevnost Boyard, v níž si vždy skupinka lidí prošla řadou naprosto šílených i méně šílených úkolů, za jejichž splnění obdržela po zásluze indicie a klíče od pokladnice – čím více indicií a klíčů skupina měla, tím lepší a delší se stával jejich přístup ke zlatu. A jak že do tohoto modelu zapadá koncept karierního veletrhu Career Days?

Představte si pokladnici jako trh práce a jednotlivá stanoviště na pevnosti jako životní lekce. V závislosti na tom, kolika lekcemi a s jakou úspěšností si jednotlivec projde, mu budou otevřeny dveře do pokladnice s pracovními příležitostmi. Pokud se ale již zmíněný jedinec nebude cítit s počtem svých životních indicií a klíčů spokojený, může využít pomocné ruky od Career Days, která mu skrz otce Furaty (v tomto srovnání velmi neohrabaně nazvaní HR odborníci) nabídne omezený počet indicií a klíčů. To, jak s nimi člověk naloží, už záleží pouze na něm. Nikdo vám ale samozřejmě nezaručí, že pokud nevyužijete své příležitosti včas, že neskončíte jako potrava tygrů. Naštěstí v reálu jen těch metaforických.

Kristina Roháčková

435 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (1 hlasujících, průměrné hodnocení: 5,00 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.