Rektoři UK: Bez Havla by na světě bylo hůř

Akademická obec Univerzity Karlovy v Praze vyjadřuje hlubokou lítost nad odchodem pana prezidenta Václava Havla. Václav Havel celým svým životem ztělesňoval ideály, které by měly být v dnešním světě samozřejmostí, ale bohužel nejsou.

Jeho postoje, které vyjadřoval svým jednáním i životem, úzce souvisely s pojmy demokracie, humanita, odvaha, čestnost a spravedlnost, jež jsou trvalými hodnotami evropské civilizace. Velmi korespondují i s hodnotami, které v historii vyznávala a na kterých stála Univerzita Karlova. A díky Havlovu osobnímu přispění je od sametové revoluce může opět svobodně vyznávat a hájit i dnes.

Nejen proto jej Univerzita Karlova považovala za svého blízkého kolegu a nejen proto Václava Havla ocenila čestným doktorátem honoris causa. Toto své nejvyšší ocenění mu za významné morální a filozofické podněty politickému myšlení lidstva a jako výraz uznání jeho niterného spojení s osudem vlasti udělila dne 30. května 1990.

Setkání s prezidentem Václavem Havlem, kterých se v prostorách Karolina odehrála řada, byla vždy milá a obohacující. V paměti nás všech zůstane určitě vzpomínka na jeho poslední návštěvu ve Velké aule – v listopadu 2009 při udělování čestného doktorátu jeho příteli panu Adamu Michnikovi. Václava Havla uvítal při představování v úvodu ceremoniálu spontánní, dlouhý, silný a upřímný potlesk. Patřil mu plným právem a bude mu patřit navždy.

Česko – ale bez nadsázky i celý svět – se shoduje na tom, že jsme ztratili vzácného, zcela mimořádného a přitom obdivuhodně skromného člověka. Osobnost, které všichni vděčíme za mnohé, osobnost, které nejen Češi a Slováci vděčí za svou svobodu. Bez jeho síly, charakteru, odvahy a důrazu na duchovní rozměr našeho konání by bylo na světě hůře.

Prof. Radim Palouš, rektor UK (1990–1994)
Prof. Karel Malý, rektor UK (1994–2000)
Prof. Ivan Wilhelm, rektor UK (2000–2006)
Prof. Václav Hampl, rektor UK (od 2006)

276 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.