Asi 15 % českých eurobyrokratů je z FSV

Brusel – hlavní město Evropy, nová Moskva nebo Řím a Vídeň dohromady? A Lucemburk. A Štrasburk. O dalších městech, v nichž sídlí nejrůznější úřady Evropské unie, ani nemluvě. Právě do těchto míst se v poslední době hrnout také Češi a Češky.

A já se ptám: Jak jsou na tom studenti a absolventi FSV? Zatím fakulta ze svých skromných prostředků neprovádí zpětnou reflexi své užitečnosti pomocí sledování profesionálních osudů vlastních absolventů. Projekt, který by přinesl odpovědi na to, zda se ze studentů žurnalistiky stávají opravdu žurnalisté, zda se z politologů stávají politologové a z imsáků imsové, je v současné době v začátcích. Na ekonomii již Alumni spolek funguje, na teritoriálních studiích ho buduje Jan Moravec, zástupce třeťáků v Samosprávě IMS (SIMS).

Prozatím jsem si tedy dovolil iniciativně odhadnout počet absolventů FSV (se zvláštním přihlédnutím ke katedře Evropských a Západoevropských studií IMS) v místě k jejich profesnímu uplatnění přímo určeném – Bruselu.

Již od let devadesátých bylo možné potkávat na chodbách evropských institucí české stážisty. Ovšem teprve blížící se rozšíření unie přineslo velkou vlnu zájmu. Začali být najímáni pomocní zaměstnanci, na konci roku 2003 pak proběhl první masový konkurz pro stálé zaměstnance nižších úřednických úrovní. A letos dále proběhnou doplňovací konkurzy pro střední úřednické úrovně a asistentské posty. V roce 2004 pak po samotném rozšíření a především evropských volbách proběhl i masový výsadek do Evropského parlamentu.

V řadách úředníků Evropské komise se podle mých vědomostí pohybuje nejméně sedm absolventů FSV – převážně Evropských studií IMS, ale i ekonomie. Je vysoce pravděpodobné, že jich je mnohem více – jenom je neznám, jelikož ukončili studium na FSV již před „dávnými“ lety. Zajímavější je situace v Europarlamentu. Ačkoli není absolventem FSV žádný český poslanec, jenom mezi jejich asistenty a stážisty se od voleb pohybovalo jedenáct studentů, absolventů, nebo dokonce pedagogů naší fakulty. V sekretariátu parlamentu a poslaneckých klubů je nebo pobývalo nejméně šest studentů či absolventů FSV (z toho jedna jako tisková mluvčí europarlamentu pro ČR a jeden jako hlavní administrátor návštěvnických skupin z ČR a SR).

Pokud se tedy podle novinářských odhadů v současnosti pohybuje v evropských institucích kolem dvou set Čechů a Češek, pak asi 15 procent z nich se může pyšnit úzkým napojením na FSV. A právě „naše“ fakulta se může pyšnit tím, že je schopná připravit své studenty na úspěšnou kariéru v oborech, které jim poskytuje.

A něco rad na závěr: zatímco pro již hotové absolventy, pokud možno s praxí, je ideálním stanovištěm aparát Komise a Rady, pro ještě studující je relativně snadné a především prospěšné získat několikaměsíční stáž u českých, ale i zahraničních europoslanců. Studujete-li na FSV – pak jsou vám brány Evropy ještě otevřenější než ostatním!

Eduard Hulicius
Autor v současnosti pobývá v sekretariátu poslaneckého klubu ELS-ED

358 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.