Anketa: Jak se Vám líbí nové webové stránky?

Nové webové stránky, které byly spuštěny se začátkem letního semestru, vzbudily u studentů i zaměstnanců poměrně značný ohlas.
Zeptali jsme se, jaký názor na ně mají někteří z nich, a zda si myslí, že by měly mít také webové stránky institutů jednotný vzhled?

Jakub Končelík, PhD.
Děkan

Nové webové stránky se mi líbí. A to nemluvím o vzhledu, který sice považuji už ve stávající podobě za svěží a atraktivní, ale nechci jej ještě označit za výsledný tvar, protože může doznat ještě významných změn při dolaďování na základě reakcí studentů a testerů (šablona je připravená tak, aby bylo možné jednoduše obměňovat a osvěžovat vzhled webu na základě okamžité potřeby i periodicky – s cílem nepůsobit stereotypně). Mám na mysli především jeho strukturu a uživatelskou přívětivost. Jen vzpomeňte na hledání čehokoliv ve staré verzi – prakticky všichni uživatelé starého webu hledanou informaci dolovali přes google, či jiné vyhledávače. Jen vzpomeňte na změť neplatných verzí všeho možného – velká část dokumentů byla k nalezení i ve starých a překonaných zněních. Jen vzpomeňte… Ale to vše se změnilo. Máme nový fakultní web, máme nová pravidla pro jeho správu, máme nové základy, na kterých lze dále stavět moderní fakultu. O tom, že jsou nové stránky vydařené, svědčí i ohlas z institutů, které již z většiny deklarovaly výrazný zájem novou šablonu převzít pro své weby. Poprvé tak směřujeme ke stavu, kdy se naše fakulta bude nevek prezentovat v jednotném kabátku. A z toho všeho mám velikou radost.

doc. Tomáš Cahlík
Předseda AS FSV

Nové webové stránky FSV se mi líbí moc a těším se na to, až budou zprovozněny i další funkce, se kterými se počítá – třeba přístup do Intranetu pouze přes heslo. O jednotném designu stránek institutů se diskutuje už léta, náklady sjednocení zatím zřejmě přesahovaly výnosy ze sjednocení. (Doufám, že milí čtenáři ocení typicky „ekonomickou“ odpověď.)

doc. Barbora Osvaldová
Vedoucí katedry žurnalistiky IKSŽ

Líbí se mi. Instituty by asi měly mít shodný design, ale co vím, není to jednoduché.

Martin Gregor, Ph.D.
Ředitel IES

Vytvoření nové tváře FSV UK je určitě krok správným směrem, zejména oceňuji zpřehlednění struktury. Instituty by neměly být nuceny do jednotného designu; pokud by k něčemu měly být nuceny, pak by to měla být funkčnost a obsahová bohatost.

doc. Jiří Vykoukal
Ředitel IMS

Líbí, akorát ta černá lišta z toho dělá trochu parte. Za ostatní instituty nemůžu mluvit, ale my bychom nový model převzali (s jinou barvou lišty).

Martin Hájek, Ph.D.
Ředitel ISS

Nové stránky se mi líbí v tom, že jsou uživatelsky mnohem vstřícnější, než ty předcházející.
Pokud by bylo institutům nabídnuto webové prostředí, které by bylo funkční, snadno ovladatelné a současně by dávalo prostor pro kreativitu, tak jsem pro jednotný design.

Mgr. Zdeněk Sloboda
Doktorand ISS

Nové webové stránky fakulty jsou víceméně hezké, ovšem neřeší ten základní problém, spíše naopak, ukazuje to v zásadě na (již dlouholetou) anarchii v sebeprezentaci celé univerzity, ale i fakulty jako takové. Kdo se kolem sebe trochu dívá a má alespoň minimální cit pro vizuálno, grafiku, design atp., asi vidí, že vizuální styl významných či renomovaných firem a institucí od reklamních tužek, fontu písma na oficiálních dopisech, přes webové stránky, prospekty a reklamní materiály až po logo má společného jmenovatele, a tím je jednotný vizuální styl. Takový vizuální styl, nebo také coprorate identity, tedy identita instituce, vás může vyčlenit ze záplavy ostatních, udělat vás zapamatovatelným, nezaměnitelným. S jednotnou identitou se pak členové instituce mohou snáze identifikovat a cítit jednotně. Proto, pokud už se Univerzita Karlova jako prvotřídní světoznámá značka kvůli velké autonomii fakult, ale možná i nekompetentnosti, do ničeho takového nepustí, pak by tak měla FSV, coby poměrně mladá a dynamická instituce se „sexy“ obory, učinit sama – mít jednotné logo, od něj odvozená loga institutů a výzkumných center, tomu odpovídající jednotné webové stránky, hlavičkové papíry, reklamní bloky, hrnečky a tašky, powerpointové šablony atd. Jako příklad dobré praxe lze jmenovat vizuální styl regionálních univerzit – UHK a UJEP – u nichž by se ta naše „centrální“ mohla přiučit. Více informací lze získat prostřednictvím facebookové skupiny Pro jednotný vizuální styl Univerzity Karlovy.“

Lada Šušlíková, PhD.
Katedra politologie

Nové webové stránky se mi tedy vůbec nelíbí. Když jsem je poprvé viděla, lekla jsem se, že mě to přesměrovalo na stránky nějaké detektivní agentury. Rozmazané pozadí s rozpliznutými postavami a neurčitými budovami – jako by to vystihovalo heslo nějaké takové agentury: „Nevíte, kde se pohybuje Vaše žena a s kým se stýká? My Vám to zjistíme!“ Člověk si zvykne, ale stále mě tam irituje ta jedovatá červená a přesunutí menu nahoru, což mi přijde nepřehledné. Je tam velmi malinkaté písmo, jednotlivé položky se nedají rozklinkout, ale musí se v nich hledat, přičemž těch podpoložek je tolik, že se v nich těžko orientuje. Takže ode mě „staré zlaté stránky“, ale berte to tak, že jsem od narození oportunista a tradicionalista.

Petr Jüptner, PhD.
Ředitel IPS

Stránky se mi líbí, pouze se domnívám, že by podkladové obrázky měly být výraznější, jak bylo původně zamýšleno. Instituty ať mají design, jaký chtějí, IPS nový design fakulty ale každopádně převezme.

Kryštof Kozák, PhD.
Vedoucí katedry amerických studií

Stránky jsou určitě lepší než bývaly, přijdou mi ale pořád trochu přeplněné a design připomíná kvalitní moderní pohřební ústav. Jestli jsou si instittuty jsou schopny zajistit kvalitnější stránky (a mají na to rozpočet), tak ať to udělají, pokud ne, tak je asi vhodné použít jednotný fakultní design. Stránky jsou obecně hodně důležité, je to naše vizitka ve virtuálním prostoru, tak bych se jejich zkvalitňování obecně dále co nejvíce věnoval.

867 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

7 komentářů: “Anketa: Jak se Vám líbí nové webové stránky?”

 1. Souhlas s paní Šušlíkovou napsal:

  Musím zcela souhlasit s paní doktorkou Šušlíkovou, protože to vystihla přesně. Viděl ten web někdo na notebooku? Tím, že zůstává statické záhlaví a zápatí se posouvá jen úzká nudle uprostřed…

 2. Mili napsal:

  Reakce vedení mne překvapuje a zaskočila. Mluvil o svěžím a atraktivním vzhledu při přijde nadnesené. Struktura se zlepšila, toliko jsem rád. Jenže vzhled je to, nad čím by se mělo trochu přemýšlet. Bílý text na černém pozadí je přežitek, který žádný grafik nebude používat rád. Motion media si ani nikam nehodili odkaz, očividně se za to stydí. Dejte pryč obrázek na pozadí, zjemněte barvy a budeme o krok dále. A moderní web, který si studenti nemohou prohlédnout na mobilním zařízení? Výmluva na zastaralý redakční systém u mne neobstojí.

 3. Ondřej napsal:

  S kritikou souhlasím a naprosto nerozumím pochvalným komentářům. Je možné zjistit cenu zakázky?

 4. Michal Cervinka napsal:

  Ondreji, cenu zakazky samozrejme zjistit lze, staci se obratit na prodekana pro PR, Dr. Filipa Laba. Stejne jako pri stiznosti Marka Novotneho, komukoli dalsimu pan prodekan rad udela dlouho prednasku plnou cisel, tabulek a zaznamu z vyberove komise.

  Tato vec se jiz probirala na unorovem zasedani AS FSV (viz zapis z unoroveho zasedani : http://intranet.fsv.cuni.cz/FSVINT-277.html … bod 7a

  Tento bod byl mimoradne dlouhy a senat na postupu vyberu firny ani na finacni nakladnosti neshledal jedinou podezrelou vec, natoz pak pochybeni ani jedne ze zucastnenych stran.

 5. Filip Láb, proděkan pro PR FSV UK napsal:

  Dobrý den, jen krátká reakce na vaše komentáře. Ohledně ceny, zadání, soutěže a dalších aspektů soutěže vzhledu nového webu – více viz starší článek http://social.ukmedia.cz/tunel-na-fsv-asi-ne-jak-se-vybiral-novy-web , stejně jako se celá tato věc probírala na veřejném sezení senátu na základě žádosti vašeho kolegy Marka Novotného. V případě zájmou jsou všechny podklady k soutěži k nahlédnutí u proděkana pro PR.
  Co se estetické stránky webu týče, někomu se líbí, někomu ne, inverzní text v rámci titulků nelze považovat za přežitek, je to prostě jedno z možných řešení. Web z estetického hlediska stále není úplně hotov, od jeho spuštění čekáme na to, až rektorátní UVT změní fonty na stejné, které byly součástí návrhu, stejně dlouhou dobu pak čekáme na zprovoznění mobilní verze. Ta je zadána a připravena u externí firmy, opět čekáme až UVT opraví chyby v kódu stránek a bude možné verzi pro mobilní zařízení zprovoznit co nejdřív. Ze stejného důvodu stále nefunguje RSS čtečka, integrované Google maps, atd. Z naší starny nejde o výmluvy, weby univerzity mají na starosti 2 kolegové z UVT a stránek je okolo 170, nemáme páky na to vše urychlit. Věrte tomu, že nás tato prodlení velice mrzí a snažíme se pro vás web uvést do finálního stavu co nejrychleji.

 6. Monty napsal:

  Vzhled noveho webu ani orientaci v nem radeji komentovat nebudu, prijde mi totiz, ze autorem musel byt nekdo s rocnikem narozeni min. tesne po valce nebo je to dalsi priklad nekonecneho ceskeho serialu o verejnych zakazkach. Myslim, ze kazdy druhy student kterehokoliv IT oboru by byl schopen vytvorit mnohokrat lepsi stranky nez toto „parte á la Windows 95“. Bohuzel znovu se ukazuje, ze PR teto jinak na stredoevropsky prumer pomerne kvalitni fakulty je stale dost zalostne. Oproti UK i FSV naprosto prumerna spanelska univerzita Deusto ma neporovnatelne lepsi design, prezentaci, reklamu atd…
  http://www.deusto.es/servlet/Satellite/Page/1101307572844/_cast/%231101307572844/c0/Inicio

 7. Michal Cervinka, akademicky senator FSV UK napsal:

  reakce na Montyho:

  Me se stranky Deusto ani trochu nelibi…pripominaji mi stranky internetoveho obchodu; coz by odpovidalo te Vami vychvalene reklame. Ja asi se svym rocnikem narozeni jeste pred revoluci (sametovou, pozn. autora) ocekavam od stranek fakulty trochu jine veci. Ani jejich stranka nereaguje na mobilni zarizeni automatickym nactenim mobilni verze. Tak v cem je to vyhoda? … vizualne se v tom neumim orientovat a i text je pro me necitelny…je malinky, nevyrazny a navic pro me spanelsky

  Autorem soucasnych stranek fakulty nejsem, presto jsem s nimi spokojen. Zatim jsem tam nasel vse, co jsem potreboval, a to jako akademicky senator potrebuji z intranetu skutecne hodne veci, nejen titulek a podkladovy obrazek.