Analytik musí umět vysvětlit vývoj křivek i lidem v hospodě

David Marek

Tvář ekonoma Davida Marka ze společnosti Patria Finance je vám možná povědomá, i pokud jste ho na FSV nikdy nepotkali. Často se totiž v médiích vyjadřuje k aktuálním problémům, od daňové reformy a státního rozpočtu až po dopady chalupaření na trh s realitami. Možná ale nevíte, že na IES obhajuje dizertační práci na téma, které se nás, kteří máme do penze tak neskutečně daleko, týká víc, než si připouštíme.Někdo říká, že je současný penzijní systém na pokraji zhroucení, jiní s tímto tvrzením nesouhlasí. Jak to tedy je?
Penzijní systém v ČR je stále ještě v přebytku, beze změn se ovšem jeho bilance bude neustále zhoršovat a od druhé poloviny příštího desetiletí bychom měli s financováním důchodů značné problémy. K udržení současného průběžně financovaného systému by bylo zapotřebí udržet stabilní poměr mezi těmi, kdo platí důchodové pojištění, a těmi, kdo pobírají penzijní dávky. A není žádným tajemstvím, že česká populace stárne, což zmíněný poměr změní, nebudeme-li postupně zvyšovat věk odchodu do penze. Kvůli stárnutí populace je reforma nezbytná.

Jak si zjednodušeně představujete penzijní reformu, která má šanci na přijetí v parlamentu?
Možností, jak se připravit na stárnutí populace, je celá škála: od změn parametrů současného systému až po hledání jiného systému. Smysluplným kompromisem by byla kombinace obojího, tj. transfomace dnešního průběžně financovaného systému a doplnění na plnohodnotný třípilířový systém, který by zahrnoval povinné i dobrovolné úspory v penzijních fondech. Důchodový systém s více pilíři je stabilnější, rizika jednotlivých částí systému se kompenzují. Tento přístup doporučuje Světová banka, nedávno k němu přešla řada zemí a pochybuji, že bychom v současné době našli lepší řešení.

Kdy si myslíte, že je limitní datum na přijetí prvních změn v penzijním systému, aby se případně nezhroutil?
Na zahájení penzijní reformy není pozdě, ale čím dříve tím lépe. Nejvhodnější dobou pro spuštění reformovaného penzijního systému byly roky, kdy brány škol a univerzit začaly opouštět silné populační ročníky ze 70. let minulého století.

Má vaše dizertační práce závěr, který by zajímal i laickou populaci?
Ve své práci jsem se pokusil o prognózu dlouhodobého vývoje české ekonomiky, penzijního systému a hledání alternativního systému s přijatelnou formou přechodu. Změna penzijní systému je totiž velmi nákladná záležitost a české veřejné finance jsou již beztak problémovou záležitostí. Fiskální kritéria vyžadovaná po členských zemích EU představují významné omezení možností změny důchodového systému.

Plánujete kariéru akademika?
Prozatím se snažím sbírat zkušenosti z reálné ekonomiky a finančních trhů. Ve škole se naučíte hrozně moc důležitých věcí, autentickou zkušenost nahradit ovšem nemohou. Pokud získám pocit, že už vím něco, co by stálo za vytvoření kurzu nebo série přednášek, byla by FSV samozřejmě první místo, kam bych se obrátil.

Co byste doporučil studentovi IES, který si jako svůj sen vytknul být podobným ekonomickým analytikem, jako jste vy? Co má číst, studovat, dělat?
Co bych Vám měl asi tak napsat? Po pravdě, při bakalářském a magisterském studiu jsem se zaměřil hlavně na školu a úvahy o nějaké kariéře nechal úplně stranou. Výhodou FSV je, že na ní přednáší lidé, kteří studenty naučí skutečným základům ekonomického myšlení a navedou ke správné literatuře. A nezbývá nic jiného než si alespoň něco málo ze školy zapamatovat, s trochou kreativity používat na aktuální ekonomické dění a srozumitelně vysvětlovat i neekonomům, klientům, médiím, nebo lidem v hospodě.

2 014 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (7 hlasujících, průměrné hodnocení: 4,71 z max. 5)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.