Absolvent sociologie FSV? Docela dobrá reference

Ačkoli je absolvování vysoké školy velkým plus při hledání budoucího zaměstnání, o některé obory není takový zájem jako o jiné. Česká společnost si ještě například nezvykla na titul „bakalář“, což absolventům tříletého studia uplatnění značně komplikuje. Zeptali jsme se šéfů dvou velkých firem specializovaných na sociologický výzkum, jak to s námi studenty sociologie vypadá. A věřte nebo ne, není to špatné.

1. Co Vám říká „absolvent ISS FSV UK“?
2. Máte zkušenost s absolventy sociologie na FSV?
3. Jakou roli v přijímání absolventů hraje jejich praxe a bakalářský či magisterský titul?
4. Jak se může absolvent sociologie uplatnit?

Odpovídá JAN HERZMANN
ředitel Factum Invenio

1. „Absolvent ISS FSV UK“ je pro mne slušným, i když ne špičkovým doporučením začínajícího výzkumníka. Očekávám, že zvládá základy projektového managementu empirického výzkumu i základní „řemesla“ (tvorbu dotazníku nebo scénáře, jednodušší postupy statistického zpracování dat, popis a analýzu). Podle dosavadních zkušeností si takový absolvent ze školy nepřináší dostatek schopností analyzovat věcný problém na vstupu do výzkumu, ani umění syntézy, která by měla na konci výzkum završit. Je ovšem potřeba říci, že tyto dvě činnosti se asi neučí na žádné české vysoké škole.

2. Zkušenost mám v zásadě dobrou. Jistě v budoucnu přijmu další takové zaměstance, až budeme potřebovat rozšířit některý z našich týmů.

3. V naší firmě je přijímání absolventů bez praxe běžným jevem, pokud zrovna za praxi nepovažujeme různé brigády během studia. Samozřejmě se k nám hlásí hlavně ti, kdo si zkusili práci tazatelů a to je pro start ve výzkumné agentuře dobré. Rádi bychom zaměstnali i několik absolventů bakalářského stupně, kteří nemají ambici dodělat si stupeň magisterský. Pro takové lidi bychom měli pracovní pozice zaměřené na realizaci dílčích kroků ve výzkumném procesu. Zatím však všichni, kdo jako bakaláři nastoupili, po kratší či delší době začali studovat magisterský stupeň a mají ambici stát se samostatnými projektovými manažery.

Odpovídá JAN TUČEK
ředitel STEM/MARK

1. Docela dobrá reference.

2. Myslím, že ano (pokud nejsou z té druhé fakulty, ale myslím, že minimálně jednoho máme z FSV).

3. Tristní, titul nehraje velkou roli – pro mne osobně je důležité, aby byl člověk flexibilní, chtěl se učit, měl smysl pro humor a dobře zapadl do kolektivu.

4. Různě – v politice, v marketingu, v mediích, v HR, nebo může třeba „dělat prachy“ kdekoli. Myslím, že důležité je vzdělání, není tak strašně důležité – jaké!

2 231 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

    žádné články nenalezeny

Komentáře nejsou povoleny.