Sociologové budou zkoumat internet. LOL

live-on-lineKdo dnes neumí plavat ve vlnách internetu, jako by nebyl. Bez profilu na Facebooku, emailové schránky, strýčka Googlu a tety Wikipedie si málokterý student dnes vystačí. „Používat je ale něco jiného než rozumět,“ tvrdí sociolog Martin Buchtík. Je členem týmu, který připravuje projekt na podporu „internetové osvěty“ mezi studenty – se symbolickým názvem Live On Line (LOL).

Studenti díky němu mají poznat stručnou historii internetu, dozvědět se něco o jeho bezpečnosti, o tom, jak fungují sociální sítě nebo online komunikace. Učit se to budou v kurzu „Internet v sociálním kontextu“, který na letní semestr vypisuje Institut sociologických studií FSV UK. K dalšímu „školení práce s internetem“ má ale předmět daleko.

„Nechceme je učit s internetem zacházet. Chceme se zabývat tím, jak online komunikace funguje a jakou roli hraje v dnešní společnosti,“ vysvětluje doktorand Martin Buchtík, který má novinku vyučovat.

„Nepůjde o klasický ‚úvod do problematiky‘. Hodláme se zaměřit do na pár vybraných problémů a ty pak rozebírat. Důležitá je pro nás aktivita studentů,“ vysvětluje. Na kurz se může přihlásit kdokoliv, studium sociologie není podmínkou.

Do lesa s notebooky a bez alkoholu

V polovině května doplní přednáškovou výuku také zážitkový kurz pro dva tucty vybraných zájemců. Ten prý zklame všechny, co od něj očekávají ročníkovou pitku a flákárnu. „Chceme dokázat, že takovéhle akce mohou být zajímavou formou výuky,“ argumentuje Buchtík. V lesní chatě na Vysočině se studenti mají soustředit na práci osm hodin denně. Alkohol nakáží organizátoři preventivně nechat doma.

Projekt připravuje šestičlenný tým, v němž figurují i tři jména z FSV. „Duší“ celé akce je sociolog Martin Kozel, kromě zmiňovaného Martina Buchtíka má v Live On Line prsty ještě Jakub Chour, rovněž z ISS.

Ti se do povědomí současných studentů na institutu zapsali jako organizátoři několika zážitkovek (Aviátoři, Sanatorium nebo Válka růží). Všichni patří také k zakladatelům tradice uvítacího seznamováku na ISS, Terry Incognity.

Více o projektu Live On Line na stránkách www.liveonline.cz

1 540 ×
Sdílej článek


Hodnocení

špatnýpodprůměrnýprůměrnýdobrývýborný (zatím žádné hodnocení)
Loading...

Související články:

Komentáře nejsou povoleny.